Wywiad z Moniką Magoską-Suchar

Biblioteka Słów: Dzień Dobry Pani Moniko. Dziękuję serdecznie iż zgodziła się Pani na przeprowadzenie wywiadu.

Jest pani współautorką książki „Klątwa Przeznaczenia”. Jak zaczęła się ta przygoda?

Monika Magoska-Suchar: Zalążek Klątwy narodził się jeszcze w czasach mojego liceum. Sylwia, współautorka powieści, siedziała ze mną w ławce i pewnego dnia, nudząc się na lekcji, zaczęłam z nią grać w RPG (z ang. role palying game). To wtedy po raz pierwszy opisałyśmy historię Severa i Ariadny, nie przypuszczając nawet, że ponad czterdzieści notesów z ich losami stanie się później bazą do powieści, którą ośmielimy się przedstawić szerszemu kręgowi czytelników.

Biblioteka Słów: Czy od zawsze marzyła pani o pisaniu? Jeśli nie to kiedy narodził się w pani zapał do pisania?

Monika Magoska-Suchar: Od zawsze rysowałam, ale nigdy nie wiązałam z tym mojej przyszłości. Natomiast pisanie przyszło z czasem. W sumie dopiero od liceum stało się moją pasją, odsuwając nawet rysunki na boczny tor.

Biblioteka Słów: Co pani się podoba w swojej pracy?

Monika Magoska-Suchar: Mogę być, kim zechcę w absolutnie moim świecie. Jestem bogiem, kreatorem, tworzę i niszczę. Pisanie daje mi odskocznię od rutyny dnia codziennego, a dzięki promocji powieści otworzyłam się na ludzi i zyskałam wielu nowych przyjaciół.

Biblioteka Słów: Cieszy się pani z tego, że jest pani pisarką?

Monika Magoska-Suchar: Oczywiście. Pisanie to moje hobby. Daje mi możliwość oderwania się od rzeczywistości, rozwija wyobraźnię i myślenie kreatywne oraz pozwala poznać nowych, wartościowych ludzi, którzy wspierają moją pracę i nadają jej sensu.

Biblioteka Słów: Czy jest to trudny zawód?

Monika Magoska-Suchar: Z pewnością. Pisarz musi być osobą świetnie zdyscyplinowaną, która potrafi dobrze zarządzać swoim czasem, dzieląc obowiązki domowe i zawodowe ze swoją pasją. Do tego autor książek powinien angażować się w promowanie swych dzieł, co wymaga działania na portalach społecznościowych, nawiązywania kontaktów, organizowania spotkań z czytelnikami oraz pisania tekstów publicystycznych.

Biblioteka Słów: Jak długo powstaje jedna książka?

Monika Magoska-Suchar: Nie ma reguły. Pierwsze dzieła zawierające losy Severa i Ariadny powstawały latami i zajęły kilkadziesiąt pisanych ręcznie notesów. Historię zawartą w Klątwie napisałyśmy już na komputerze w niespełna rok. Kontynuacja powieści, Korona Przeznaczenia była tylokrotnie zmieniania, że trudno nam określić, ile czasu zajęło nam jej stworzenie. Jeśli wzięłybyśmy za punkt startowy zmianę tekstu od samego początku, pewnie wyszłoby około półtora roku. Nie przykładamy jednak wagi do tego, ile czasu zajmuje nam napisanie książki. Ważny jest efekt finalny, dlatego wolimy pisać i poprawiać dłużej i być usatysfakcjonowane wynikiem, niż pisać na czas i ilość.

Biblioteka Słów: Ile razy musi pani ją poprawiać?

Monika Magoska-Suchar: Ze względu na to, że piszę wraz z Sylwią, każda korekta jest od razu podwójna. Tekst zawsze poprawiamy kilkakrotnie, zanim wyślemy go wydawcy. Potem utwór przechodzi kolejne modyfikacje przy redakcji i korekcie wydawniczej. Można więc swobodnie stwierdzić, że powieść jest sczytywana kilkanaście razy przed trafieniem do docelowego czytelnika.

Biblioteka Słów: Czemu wybrała pani taką, a nie inna tematykę?

Monika Magoska-Suchar: Uwielbiam fantasy od zawsze. Podobnie jest z romansami. Dlatego Klątwa Przeznaczenia to taka mieszanka fantastyki, erotyki i wątku miłosnego.

Biblioteka Słów: Czy wydarzenia, które wydarzyły się w pani życiu, wpływają na to o czym pani piszę?

Monika Magoska-Suchar: Nie. To, co tworzymy z Sylwią jest nowe, nasze i wykreowane wspólnie po wielogodzinnych dyskusjach nad akcją. Zdarza są jednak, że bohaterom nadajemy nasze cechy charakteru. Niewątpliwie Severo ma wiele moich zalet i przywar ;).

Biblioteka Słów: Jaki jest pani ulubiony autor z lat młodzieńczych?

Monika Magoska-Suchar: William Makepeace Thackeray. Jego Pierścień i róża do dziś stoi na mojej półce na honorowym miejscu.

Biblioteka Słów: Pani autorytet pisarza to…? I dlaczego?

Monika Magoska-Suchar: Andrzej Sapkowski. Dla mnie to niedościgniony mistrz pióra, erudyta, obdarzony poczuciem humoru tożsamym z moim.

Biblioteka Słów: Czym się Pani zajmuje poza pisaniem książek?

Monika Magoska-Suchar: Jestem mamą trójki pociech, a to praca na cały etat w dzień i w nocy. Poza tym ostatnio wróciłam do rysowania, które od zawsze było moją pasją i pozwalało się odstresować. Robienie zakładek i pozytywny odzew na nie uskrzydla mnie i daje natchnienie do realizowania kolejnych projektów. Poza tym przez promocję książki stałam się bardzo aktywna w sieci i odkryłam, że sprawia mi to wielką przyjemność.

Biblioteka Słów: Jaką muzykę Pani słucha?

Monika Magoska-Suchar: Głównie filmową, gdyż pobudza moją wyobraźnię. Jednak ostatnio muzykę ograniczyłam do minimum. Przy trójce dzieci w domu cenię sobie ciszę ;).

Biblioteka Słów: Czy w najbliższym czasie zamierza Pani napisać kolejną książkę?

Monika Magoska-Suchar: Korona Przeznaczenia skończona, a więc czas rozszerzać Klątwowe uniwersum. Obecnie jesteśmy z Sylwią na etapie omawiania akcji kolejnej powieści. Myślę, że wreszcie zrealizujemy nasze marzenie o pirackim romansie.

Biblioteka Słów: Co by Pani doradziła osobie, która pragnie zacząć pisać?

Monika Magoska-Suchar: Jeśli ktoś pragnie zostać pisarzem, warto aby pomyślał wcześniej o wypromowaniu siebie. Dobrze założyć konta na portalach społecznościowych, gdzie wrzuca się fragmenty swoich tekstów. Już wtedy można zobaczyć, jaki jest odbiór proponowanej literatury oraz nawiązać dialog z czytelnikami, odnieść się do ich krytyki i modyfikować tekst według ich wskazówek. Dzięki temu początkujący pisarz nie tylko polepszy swój warsztat, ale również zyska grono osób, które później z chęcią sięgną po jego twórczość.

Dziękuję serdecznie za wywiad 🙂

Tagged , ,