Dzieci

„Wampirek” – Angela Sommer-Bodenburg

Czy macie czasami tak, że jak zobaczycie książkę, którą czytaliście, jak byliście młodsi, to jeszcze raz postanowiliście ją przeczytać, gdyż bardzo wam się kiedyś podobała?

Mnie taka właśnie sytuacja spotkała.

Jestem stażystką bibliotekarką, i ostatnio przechodząc koło półek w celu wyklepania książek (to znaczy, wyrównania książek do krawędzi oraz ich posegregowania alfabetycznie i tematycznie – a muszę się wam przyznać, że to już moje zboczenie zawodowe) zauważyłam, bardzo dawno temu czytaną przeze mnie, książkę, a raczej cykl: „Wampirek” i od razu wyciągnęłam ją, by przypomnieć sobie o czym jest.

Autorką powieści jest niemiecka malarka i pisarka książek dla dzieci – Angela Sommer-Bodenburg. Natomiast cykl o wampirku przyniósł jej sławę.

  

Czy jesteście ciekawi o czym jest??

Nie będę jej wam spoilerować, bo wtedy zapewne zniechęcilibyście się do przeczytania tej książki lub zaproponowania jej dziecku. Napisze wam jedynie kto jest bohaterem i co w tej książce, moim zdaniem,  jest wartościowe.

A więc tak… Bohaterem jest 9-letni Antek. Chłopiec bardzo uwielbia książki, które przyprawiają go o dreszczyk emocji. Pewnego wieczoru rodzice Antka zostawiają go samego w domu. Bohater podczas czytania słyszy dziwny hałas, który go przeraża.

Co byście zrobili w momencie,  gdyby na waszym parapecie wylądował mały prawdziwy wampirek? Przestraszylibyście się? Ucieklibyście?

Bohater opowiadania jest przerażony, ale nie ucieka – w ten sposób poznaje wampirka o imieniu Rydygier. Mimo że wampirek wygląda strasznie to Antek po pewnym czasie ich rozmowy przekonuje się do niego i zaczyna go lubić.

Czy to koniec historii Antka i Rydygiera? Nie. Antek przełamując stereotypy na temat wampirów, zaprzyjaźnia się z Rydygierem. Pojawia się także motyw pierwszej miłości – Antka do siostry Rydygiera, Ani.

Ale co dalej? Hmm… musicie sami poznać historię wampirka z Antkiem, a jak już przeczytacie to zapewne się wam spodoba.

  Moja opinia na temat tej książki!

Najlepszym odbiorcą tej książki jest młodsze rodzeństwo, koleżanka czy też kuzynostwo, które jest w wieku 6-11 lat. Książka zawiera bardzo dużo ilustracji, dzięki czemu pozwala  to na wyobrażenie sobie historii oraz przyciąga uwagę odbiorcy. Cały cykl zawiera 15 tomów historii o nietypowej przyjaźni. Książka jest napisana bardzo prostym językiem, przez co szybko się ją czyta. Autorka w bardzo uniwersalny sposób, poprzez wprowadzenie dawki humoru, poruszyła w swojej książce ważne kwestie życiowe.  Przyjaźń Rydygiera i Antka,  moim zdaniem ukazuje odbiorcom, by nie kierować się stereotypami w aktualnym świecie. Czasem należy dać drugiemu człowiekowi szanse na pokazaniu siebie prawdziwego. Wampirek z powodu wyglądu ma problem z zaaklimatyzowaniem się w otoczeniu. Na samym początku nawet sam Antek jest jego wyglądem przerażony, dopiero potem, gdy z nim rozmawia stwierdza, że mimo iż jest on tak odmienny wyglądem to wcale nie oznacza, że wampirek jest zły.

Bardzo polecam tą książkę. Książka jest bardzo pouczająca dla dzieci.

 

 P.S – Zdarza się, że nawet dorośli do niej wracają – tak jak ja