Dorośli

„Dama Kameliowa” – Aleksander Dumas

Czy lubicie jakiś klasyk?

Ostatnio coraz częściej słyszałam od czytelników, że bardzo podoba się im historia pewnej paryskiej kurtyzanktki z „Damy Kameliowej” Aleksandra Dumasa. Zaciekawiona dlaczego tak bardzo owa książka wzbudza u czytelników zachwycenie, postanowiłam sama ją przeczytać. Z początku sceptycznie podchodziłam do tej książki. Początek mi się nie spodobał, jednak im bardziej wgłębiałam się w ich historię, to tym bardziej nie potrafiłam oderwać od niej wzroku. Przy każdej przeczytanej stronie musiałam czytać dalej, i dalej, gdyż pragnęłam za wszelka cenę poznać zakończenie tej historii.

okładka

Zarys fabuły!!!
Cała opowieść rozgrywa się w połowie XIX-ego wieku w Paryżu. Umiera jedna ze znanych kurtyzantek, Małgorzata Gautier, która chorowała na gruźlicę.
Z powodu jej długów wszystkie jej rzeczy prywatne poszły na licytacje. Jedna
z osób biorących udział w aukcji nabywa tomik należący do zmarłej. W niej znajduje się dedykacja kochanka Małgorzaty, Armanda Duval. Młody nabywca chcąc się dowiedzieć coś o jej historii idzie do Duvala – tam poznaje historię romansu Gautier.

Armand i Małgorzata poznają się. Ona zafascynowana nim, porzuca swoje dotychczasowe życie prostytutki (oczywiście nie od razu porzuca swojego trybu życia). Chcąc jak najdalej odizolować się od jej życia społecznego wyjeżdżają na wieś. Młodzi cieszą się swoim szczęściem. Jednakże Małgorzatę ciągle nachodzą myśli, że nigdy nie wyrwie się ze swojego życia kurtyzantki. Kochanek wie
o długach ukochanej więc chce on je spłacić, ta jednak mu na to nie pozwala.

Ojciec dowiedziawszy się o ich związku postanowił ich rozdzielić. Rozmawia
z Małgorzatą, przekonuje ją by zostawiła jego syna. Ta nie mówiąc mu o wizycie ojca, wyjeżdża. Armand jedzie za nią. Gdy się spotykają, ta wmawia mu, że ma innego kochanka. Małgorzata zaczyna chorować na gruźlicę. Ukochany jest blisko niej jednak ta nadal go odtrąca.

Czy jesteś ciekaw ich historii? Czy spisek ojca wyjdzie na jaw?
Tego wam nie wyjawię. Musicie sami przeczytać.

Moja opinia
Cała opowieść wciągająca i bardzo odzwierciedlająca tamtejsze czasy. Napisana w bardzo prosty sposób. Na początku może ona zmylić czytelnika, gdyż jest dwóch narratorów. Młody nabywca pamiętnika Małgorzaty oraz Armand Duval. Czytając różne recenzje, opinie na temat tej książki może się wydawać, że to kolejny melodramat, który kończy się szczęśliwym zakończeniem. Tym razem jest inaczej.
Fascynująca opowieść będąca inspiracją dla reżyserów filmowych i teatralnych. Zekranizowany w polskiej wersji. Reżyserem produkcji jest Jerzy Antczak. Premiera filmowa odbyła się 4 grudnia 1995 roku.

Cytaty z książki

„Kojarzono zawsze wieś z miłością. I słusznie, gdyż nie ma piękniejszego tła dla kobiety kochanej aniżeli błękitne niebo, kwiaty, samotność wśród pól i lasów.”

„Kiedy miłość weszła w treść życia, w zwyczaj, zdawało mi się niepodobieństwem, żeby ten zwyczaj został przerwany bez zniszczenia zarazem wszystkich innych źródeł życia.”