Młodzieżowe

„Klątwa Tygrysa” – Colleen Houck

Obecnie trudno jest znaleźć na półka fantastykę, która nie posiadałaby bohaterów typu: wilkołaki czy wampiry. Był „Zmierzch”, byli „Błękitnokrwiści”, oraz „Półmrok” i wiele innych książek, których nie będę wymieniać, gdyż jest tego za dużo. Wszystkie przeczytałam i… nie znalazłam nic nowego. Wszystko pisane w tym samym stylu – on przystojny lub ona uwodzicielska. W tle wielki romans i tajemnica.

okładka "Klątwy tygrysa"Ale, co poza tym? Gdzie jakaś przygoda? Gdzie jakiś wątek, który będzie nam coś przekazywał?
Zatem postanowiłam wyszukać książkę, która nie tylko będzie zawierać jakieś elementy fantastyczne, ale przede wszystkim, ukaże ona w niepowtarzalny sposób jakieś informacje z świata realnego. Niektórzy zapewne pomyśleliby o Harrym Potterze, ale ta książka jest wszystkim znana, zatem dyskretnie ominę ją. Postanowiłam zacząć od literatury dla młodzieży, ponieważ tam jest największa ilość powieści z fantastyki.
I nie rozczarowałam się szukając w bibliotece. Gdy doszłam wzrokiem do litery H z działu IV/Fa moim oczom ukazał się przecudowny grzbiet książki „Klątwa Tygrysa” Colleen Houck, zaś obok niej stała kontynuacja tej książki.
Wiem, że książki nie ocenia się po okładce, ale ten biały tygrys na okładce urzekł mnie i postanowiłam zaryzykować i przeczytać wszystkie cztery.

Podbiła moje serce!
Muszę się wam przyznać, że nie żałuje, iż przeczytałam tą książkę. W końcu znalazłam historię, która od początku do końca mnie zafascynowała i ciągle chcę więcej.
Autorką książki jest Colleen Houck, która po przeczytaniu sagi „Zmierzch” postanowiła napisać „Klątwę tygrysa”. Jako, że nie znalazła wydawcy, który opublikowałby jej powieść, zrobiła to za własne pieniądze. Powieść bardzo szybko znalazła się na listach bestsellerów, podbiła serca setki fanów a wydawcy z całego świata i producenci filmowi zaczęli walczyć o prawa książki.

Główną bohaterką książki jest Kelsey Hayes, która podczas wakacji próbuje dorobić sobie w cyrku. W nowej, dorywczej pracy przygląda się białemu azjatyckiemu tygrysowi i uświadamia sobie że tygrys różni się od innych zwierząt z cyrku. Zafascynowana nim, postanawia, że o niego zadba. Miedzy nimi, zaczyna powoli rodzic się niewytłumaczalna więź, której ona sama nie rozumie.
Któregoś dnia do cyrku przyjeżdża pan Kadam, który wykupił białego tygrysa. Nabywca zamierzał zabrać zwierze do Narodowego Parku w Indiach. Składa Kelsey propozycje by towarzyszyła mu podczas podróży do Indii. Dziewczyna się zgadza. Nie wie ona jednak całej prawdy o tygrysie, który nie jest zwyczajny…
Podczas podróży Kelsey zostaje sama w tropikalnym z tygrysem, jednak nie boi się ona jego. Ufa mu. I wtedy Kelsey odkrywa, że tygrys to w rzeczywistości zaklęty indyjski książę Ren (Alagan Dhiren Rajaram). Ona zaś, okaże się wybranką, która musi pomóc jemu i jego bratu, Kishanowi. Jednak ta wyprawa okaże się niebezpieczna…

Moja opinia!
Akcja powieści jest bardzo dynamiczna, zatem czyta się ją łatwo i szybko. Dzięki książce, dowiedziałam się bardzo dużo na temat kultury Indyjskie, tradycji, obyczajów oraz stroi. Opisówka autorki sprawiła, że chciałbym pojechać osobiście do Indii. Jeśli ktoś ma już dość wampirów czy wilkołaków, to ta książka naprawdę jest oderwaniem się od fantastyki typu „Zmierzch”.

Oczywiście w tle jest wielki romans, ale przeważa jednak w tej sytuacji dynamiczna akcja, wielkie niebezpieczeństwo oraz treści związane z krajem Indyjskim. Książka moim zdaniem przeznaczona dla młodzieży.
Jeśli zaryzykujesz przeczytania tej książki, a raczej jej wszystkie części, musisz być świadom że od pierwszej strony wciąga ona do swojego świata. Nim się obejrzysz z dnia zrobi się noc. Zanim się zorientujesz to przeczytasz ją całą i będziesz chciał więcej i więcej… A ostatnia część sprawi że nie będzie się czuło nasycenia tej opowieści. Spokojnie… jest jeszcze preguel „Obietnica tygrysa” mówiący o początkach klątwy braci oraz piata część tego cyklu pod tytułem „Sen Tygrysa” (jednak jeszcze nie jest przetłumaczona na język polski), która opowiada tym razem o Kishanie.

Bardzo polecam „Klątwę tygrysa”. Można oderwać się od rzeczywistości.

„Sama J.K. Rowling chciałaby napisać tę książkę. Wartka akcja, świetna fabuła, poezja, miłość i magia, a przy tym zawrotne tempo zdarzeń.” -Romantic Times