Dzieci

„Agencja Wynajmu Rodziców” Davida Baddiela

Czasami należy uważać, o czym się marzy. Niekiedy marzenia mogą się spełniać…

I tak zdarza się u bohatera książki „Agencja Wynajmu Rodziców” Davida Baddiela (satyryk, pisarz, gospodarz wielu programów radiowych i telewizyjnych). Dziesięcioletni Barry Bennett w tajemnicy, stworzył listę 10 rzeczy, za które nie lubi swoich rodziców.

Oto ona:

  1. „Są nudziarzami”
  2. „Dali mi na imię Barry”
  3. „Cały czas są zmęczeni”
  4. „Nie pozwalają mi grać w gry wideo”
  5. „Nie kupują mi żadnych gier wideo. Ani kołdry z Lionelem Messim”
  6. „Są BARDZO, BARDZO surowi”
  7. „Zawsze są dużo milsi dla moich sióstr bliźniaczek JS niż dla mnie, ponieważ to lizuski”
  8. „Nie są sławni, ani tacy jak dorośli w magazynach czytanych przez mamę”
  9. „Są biedni”
  10. „NIGDY NIE URZĄDZAJĄ DLA MNIE FAJNYCH PRZYJĘĆ URODZINOWYCH”

Pięć dni przed jego urodzinami, Barry zaczyna kłócić się z rodzicami. Nieświadomy, niechcący mówi wszystkie rzeczy jakie miał na swojej liście. Zdenerwowany ojciec wysyła go do swojego pokoju. Rozzłoszczony chłopiec wypowiada w swoim pokoju trzy razy „Chciałbym mieć lepszych rodziców”. Po wypowiedzeniu tych słów jego pokój nagle zaczyna znikać i trafia do dziwnego miasta Dzieciowo, które jest podobne do Londynu. Ku jego zdziwieniu to dzieci tam wybierają sobie rodziców, zaś ojciec i matka składają swoje CV rodzicielskie. No i jest tak zwane AWR, czyli Agencja Wynajmu Rodziców – kierowana przez dzieci. Szefem jest podobny do przyjaciela Barrego, Lukasa. Zaś sekretarki jakby były jego siostrami bliźniaczkami. Oczywiście nikt go nie znał.

Oto spełnia się marzenie Barrego by mieć idealnych rodziców. Wkrótce jednak chłopiec dowie się, że wybór nie jest taki łatwy, jak się wydaję…

Moja opinia!

Historia dziesięcioletniego Barrego bardzo mi się spodobała.  Jest w nim nawiązany aktualny problem dzieci, którzy nie doceniają rodziców, narzekają i nie potrafią zrozumieć, że w życiu nie tylko rzeczy materialne się liczą. Czas akcji dzieję się w dzisiejszych czasach. Pisarz nawiązał miedzy innymi do portali społecznościowych takich jak Facebook. Bardzo mnie zafascynowała pomysłowość pisarza. Zmienia nazwy w drugim świecie tak by brzmiały podobnie ale zarazem, by wywołały uśmiech u czytelnika (np.: Kolumna Nelsona nosiła nazwę Kolumna Nelsona – Osiłka – Z – Simpsonów). Książka zawiera bardzo dużo obrazków które są narysowane w bardzo humorystyczny sposób. Wielki rozmiar czcionki pozwala na bardzo szybkie oraz zrozumiałe czytanie książki.

 

Ciekawostka!

„Agencja Wynajmu Rodziców” to bestseller, który został przetłumaczony w ponad 20 krajach. Historia Barrego będzie przeniesiona na duży ekran przez Fox 2000 Pictures.

 

 

Cytat!

” – Szampana, proszę pana?- spytał lokaj lorda Raczej – Nadzianego. Barry nie za bardzo wiedział, co ma powiedzieć, Był przytłoczony tym, że siedział w limuzynie marki Rolls – Royce.”