Dorośli

„Zbrodnia niedoskonała” – Katarzyna Bonda i Bogdan Lach

Czy wspomniałam wam,  że kiedyś chciałam zostać policjantką w szczególności pracować w wydziale kryminalnym? Od dziecka o tym marzyłam. Pamiętam tak jakby to było wczoraj, gdy szperałam po Internecie by dowiedzieć się jak taka praca wygląda. Odnajdywałam źródła, by jak najlepiej się przygotować na przyszłość,  gdyż miałam zamiar związać swoje życie z pracą w policji. Niestety inni nie podzielali mojej fascynacji. Powtarzali „jesteś zbyt mała, zbyt drobna” – „odpuść sobie”. I sobie odpuściłam.

Mimo nadal fascynuję mnie praca w policji. Czy nadal bym chciała pracować tam? Tak.

Zmieniając temat na ten właściwy. Jakiś czas temu moja koleżanka z pracy poleciła mi książkę „Zbrodnia  niedoskonała”, autorstwa dziennikarki śledczej Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha – pierwszego polskiego profilera.

Krótka notka!

Katarzyna Bonda – znacie ją zapewne z powieści kryminalnych. Napisała między innymi: Florystka, Okularnik, Lampiony, Polskie morderczynie. Pisarka z wykształcenia jest dziennikarką i scenarzystką. Pracowała dla prestiżowych gazet i magazynów oraz dla Telewizji Polskiej. Aktualnie wykłada kreatywne pisanie w Collegium Civitas i Maszynadopisania.pl (polecam odwiedzić stronę www.katarzynabonda.pl)

Bogdan Lach – emerytowany podinspektor policji. Pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W ponad 400 różnego typu przestępstw uczestniczył jako profiler. Uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Bogdan Lach także napisał książkę, która nosi tytuł „Profilowanie kryminalistyczne” (Muszę przeczytać!!!!). Należy podkreślić, że nadal zajmuje się on profilowaniem psychologiczno – kryminalistycznym.

O czym jest książka?

Drogi  czytelniku, nie jest to żaden kryminał.  Jest to reportaż, który opisuje sprawy kryminalistyczne oparte na faktach. Przytoczone są zbrodnie dokonane w Polsce. Opisane jak zostały wykonane, motywy sprawców oraz  ich działanie psychologiczne. Na tylnej okładce książki zadane jest pytanie: „ Czy istnieje zbrodnia doskonała? Zadają sobie od wieków kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a nawet autorzy powieści kryminalnych”. Po przeczytaniu tej książki, odpowiedziałam sama sobie na to pytanie. Zbrodnia niedoskonała nie istnieję. Wszystkie błędy jakie zostały popełnione są działaniami nieskutecznego organu śledczego, bezsilnych policjantów, sędziów czy prokuratorów, którzy nie potrafią zabezpieczyć odpowiednio dowodów zbrodni.

Kim jest profiler?

Żeby źle wam nie wytłumaczyć na czym polega praca profilera, przytoczę fragment z książki.

Oto on:

„Tym obco brzmiącym słowem, pochodzącym z języka angielskiego, określa się psychologa policyjnego, który zajmuję się tworzeniem psychologicznego portretu nieznanego sprawcy, tzw. profilu” – słowa Katarzyny Bondy ze wstępu książki.

Tacy ludzie zapewne kojarzą się wam ze Stanami Zjednoczonymi gdzie praca profilera jest tam bardzo znana. U nas dopiero od niedawna jest stosowana ta technika rozwiązywania zbrodni.

Moja opinia!

Od samego początku byłam pozytywnie nastawiona do tej książki. Miałam nadzieję że wciągnie mnie bezgranicznie do lektury. Nie myliłam się. Każdą stronę pochłaniałam. Z każdym przeczytanym rozdziałem dowiadywałam się czegoś nowego. Czy to książka dla wszystkich? Zdaję mi się, że tak. Każdy może być jej odbiorcą. (Oprócz dzieci oczywiście). Książkę czyta się bardzo szybko, jest poręczna mimo że posiada 400 stron. Bardzo podobają mi się rozdziały, który każdy jest inny. Książka posiada ich siedem:

I – HISTORIA PROFILOWANIA

II – PSYCHOLOGICZNY PORTRET NIEZNANEGO SPRAWCY (PROFIL)

III – PROFILOWANIE W POLSCE

IV – ZAGADKI DLA CZYTELNIKA

V – ZBRODNIE I ICH SPRAWCY

VI – ROZWIĄZANIE ZAGADKI DLA CZYTELNIKA

VII – PODSUMOWANIE

Najbardziej podobało mi się, że podczas czytania nagle pojawiały się wypowiedzi Bogdana Lacha, przez co miało się odczucie, iż prowadzi się z nim rozmowę w cztery oczy. Książka jest połączeniem psychologii z wątkiem kryminalnym przez co jeszcze bardziej wzmacniało to zainteresowanie. Podczas czytania odczuwałam silne emocje, gdyż opisane sprawy były prawdziwe. Wnikliwe analizy spraw, dokładne omówienia każdego rozdziału jest napisana bardzo prostym językiem. Gdy trafia się jakieś zagadnienie, które może być niezrozumiałe dla czytelnika autorka podaje wyjaśnienie co oznacza. Dziękuję bardzo za to autorce. Trafiałam na takie terminy i nie musiałam odrywać się od lektury by poszukać wyjaśnienia lecz znajdowałam je w książce.

Gdybym miała oceniać tą książkę w skali 1 do 10 do oceniłabym to na 10/10