Dorośli

„Co zdarzyło się Lake Falls” – Artur K. Dormann

Jeszcze do niedawna pochłaniałam wszystkie książki, które były o wampirach. I co mi przyszło? Rozczarowanie. W dzisiejszych czasach wampiry w literaturze to chodzące bóstwa. Jak są ukazywane na dzisiejszym rynku? Otóż każdy bohater książkowy, który jest wampirem przedstawiany jest jako bardzo przystojny mężczyzna bądź nastolatek, który tylko z pozoru wygląda na bardzo niebezpiecznego oraz tajemniczego. W praktyce podczas czytanie okazuje się iż są to wielcy romantycy, którzy skrycie marzą o tej jedynej miłości (np. Edward Cullen).  Oczywiście na początku wydaję się to bardzo fajne jednakże podczas czytanie wielu innych książek mówi się „DOŚĆ!”.

Chyba tylko klasyczny styl pisania o Nosferatu, nigdy mnie nie rozczaruje. Wole gdy wampir jest bezwzględny, potężny, wiekowy oraz nie mający skrupułów. Takie cechy pasują mi to tych mitycznych stworzeń. Właśnie takie cechy miedzy innymi są w takich książkach jak: Hotel Transylwania –  Chelsea Quinn Yarbro; Wywiad z wampirem –  Ann Rice; Drakula – Brama Stoker; Wampir – John William Polidori oraz Wampiry – Niger Suckling. Wszystkie,  które wymieniłam są warte uwagi.

Niedawno, dzięki Wydawnictwu Lemoniada w moje dłonie trafiła książka „Co zdarzyło się w Lake Falls” Artura K. Dormanna.  Muszę się przyznać, że na początku bałam się sięgnąć po tą książkę. W głowie miałam myśl – „OMG. Kolejna książka o tandetnych zakochanych wampirach w bardzo wrażliwej oraz słabej dziewczynie”. Na szczęście mój głosik w głowie nie przekonał mnie do odłożenia tej książki. Gdybym to zrobiła, straciłabym okazje do przeczytania super książki.

O autorze!

Wielbiciel książek, fotograf, miłośnik gór oraz win. Kocha muzykę – należy podkreślić że słucha wszystkiego po trochu. O sobie mówi: laik w każdej dziedzinie. Lecz z nim nigdy nie wiadomo: skromność to, czy kokieteria.

O czym jest książka!

Początek książki, zaczyna się jak zwykła obyczajówka. Trzydziestoletnia Victoria rozpoczyna nowy rozdział swojego życia. Wraz z ośmioletnią córeczką Kat, Vic przeprowadza się do przepięknego miasteczka Lake Falls. Kobietę urzeka malowniczość tego miejsca. W mieście przejmuję gabinet lekarski po emerytowanym lekarzu. Wszystko zaczyna jej się układać tak jak bardzo tego chciała. Aż do momentu gdy…

Córka Vic nagle źle się czuje w szkole. Zostają przeprowadzone badania i okazuje się, że mała jest poważnie chora. Ma nieoperacyjnego  guza mózgu. Dziewczynki nie można operować. Vic jest tym zrozpaczona. Tylko córeczka dawała jej siły. Kobieta traci jednak nadzieje że jej córka będzie żyć.

Nagle wieczorową porą zjawia się nieznajomy.  Okazuje się, że to wampir. Obcy oferuję pomoc. Krew, która jest w wampierzu może sprawić, że Kat zostanie uzdrowiona nie zamieniając się przy tym w wampira. Haczyk jest taki, że krew po opuszczeniu z ciała Obcego zamienia się w kilka minut w postać kryształu co nie pozwala na badanie jego krwi.  W zamian za to, że on uratuję jej córę ona uratuję jego braci. Kobieta zgadza się na ten układ. Jednak czy to był dobry pomysł?

Moja opinia!

Jestem zachwycona tą książką. Był wampir ale nie było słodkości miedzy głównymi bohaterami. Wręcz przeciwnie. Obcy to mityczny krwiopijca, który jest bezlitosny, arogancki. Jednocześnie jak na wampira przystało pociąga kobiety swoim urokiem. Tylko Vic wiedząc kim on jest potrafi mu się oprzeć. Nic w tej książce nie można przewidzieć. No i oczywiście zakończenie jest bardzo zaskakujące… Nie będę wam spolerować, bo nie o to mi chodzi. Autor pozwala myśleć czytelnikowi jedno ale następnie pisze coś innego przez co książka jeszcze bardziej wciąga.

Podoba mi się także poruszony wątek matki. W bardzo solidny sposób zostało ukazane, że matka dla dziecka jest w stanie nawet sprzedać swoją dusze by tylko uratować dziecko. Nietypowy sposób autor przedstawił wież, która istnieję miedzy matką a córką.

Wyjątkowy charakter tej książce dodawały tajemnicze zapiski z księgi ojca Jakuba, która otrzymała przy pierwszej wizycie Obcego. Które ukazywały w pewien sposób historię wampirów czy też sposób na ich uśmiercanie. Autor bardzo szczegółowo opisuję krajobraz dzięki czemu można odczuć klimat jaki tam istnieje

Jedyne co mam za złe autorowi to, że nie domknął według mnie niektórych wątków w książęce. No cóż ale może w kontynuacji się wyjaśnią. Liczę na to.

Jeśli jesteś fanem klasyków to musisz koniecznie przeczytać i sam ocenić.

Dziękuję Wydawnictwu Lemoniada, że mogła w końcu przeczytać książkę która od samego początku aż do końca mnie fascynowała