Dzieci

„Bojaczek, czyli wyprawa po odwagę” – Katarzyna Zychla

Aktualnie coraz częściej sięgam po książki dla dzieci. Wiem, to dość dziwne, zważając iż jestem osobą dorosłą. Książki, które są przeznaczone dla dzieci poniżej 11 roku życia, mają w sobie urok osobisty. Czyta się jej w sposób prosty. Nie są zagmatwane. Przesłanie, które w sobie zawierają zawsze są ukryte za magią lub śmiesznymi historyjkami etc.

Taka właśnie jest książka „Bojaczek, czyli wyprawa po odwagę” Katarzyny Zychly. Już sama okładka przyciągnęła moją uwagę. Nie mogłam się oprzeć i ją przeczytałam. Ile mi to zajęło? Pół godziny, jak nie mnie oczywiście.

O Autorce!

Pisarka jest matką dwóch córek. Posiada ona wyższe wykształcenie pedagogiczne. Publikowała miedzy innymi w „Punkcie Zwrotnym” czy też „Nasze Inspiracje”. Autorka jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich zaś jej powieść „Tajemnica Magdaleny” zajęła II miejsce w konkursie na Europejską Chrześcijańska Książkę 2008 roku. W 2002 roku wydała tomik wierszy „Okno niebieskie.”

O czym jest książka!

Naszym głównym bohaterem książki jest myszopodobny Bojaczek. Pochodzi on z rodziny Strachulków. Już na początku czytania dowiadujemy się,  że imię Bojaczka nie bierze się  znikąd. Boi się on wszystkiego. Siedzi w domu i nie wychodzi z niego nawet wtedy gdy bracia chcą się z nim bawić. Jego strach potęguje także już dawne zniknięcie ojca, który prawdopodobnie zginął z rąk ludzi. Bojaczek od jakiegoś czasu miewa dziwne sny o małej szklanej kulce z serduszkiem w środku. Oprócz kuleczki widzie także małą dziewczynkę, która wydaje mu się bardzo miła. Niestety nikomu nie przyznaję się do swoich snów. Az do momenty gdy taka właśnie kulkę dostaję od swojego rodzeństwa Okazuje się, że bagna na których mieszka wraz ze swoją rodziną są narażone na duże niebezpieczeństwo. Żeby zwierzęta, które mieszkają na bagnie mogły przeżyć Bojaczek musi  wypełnić misję, którą okazuje się wyprawa na teren ludzi…

Moja opinia!„Bojaczek, czyli wyprawa po odwagę” – Katarzyna Zychla

Historia oraz wyprawa Bojaczka to nie jedyny wątek, który poznajemy w bajce. Poznajemy także dwójkę dzieci o imieniu Maciek i Zosia. Ku naszemu zdziwieniu jest także tata Bojaczka, który na nieszczęście trafił do klatki na chomika i jest trzymany w niewoli przez starszego pana. Każdy wątek jest oddzielony obrazkowymi szyszkami. Nie przeszkadza to jednak w rozumieniu bajki, wręcz przeciwnie, pozwala to na zrozumieniu całej bajki. Każdy jest z innej perspektywy, przez co wydaje się bardziej ciekawy i inny.

Książce ciekawy charakter nadają ilustrację w srodzy wykonane przez Ewę Podleś. Przepięknie wykonane zachęcają do dalszego poznania bajki. Sama okładka zachęca do zapoznania się z treścią książki. Skomponowana w kolorystyce zieloni, co daje wrażenie spokoju. Oraz górna część głównego bohatera, Bojaczka. Książka wykonana bardzo estetycznie. Oprawa w twardej okładce

Bardzo podobało mi się iż każdy problem zostaje rozwiązany lub wyjaśniony. Poznajemy przyczynę dlaczego Maciek jeździ na wózku, lub dlaczego Zosia utyka na nóżkę. Ukazany zostaję problem społeczny. Naśmiewanie się w klasie z Maćka.

 

Podstawowe informacje o książce

Tytuł: Bojaczek czyli Wyprawa po odwagę

Tytuł oryginalny: Bojaczek czyli Wyprawa po odwagę

Autor: Katarzyna Zychla

Ilustracje: Ewa Podleś

ISBN: 978-83-7915-357-2

Wydawca: Skrzat

Rok: 2016