Dorośli, Młodzieżowe

„Życzenie” – Ewa Waluk

Śmierć …Jak ona wygląda? Jak jest po drugiej stronie nie ziemskiego świata? Czy istnieje Niebo oraz Bóg? A może jest tylko pustka? Może nasza podświadomość wie, że istnieje coś większego niż nasze dotychczasowe życie? Tysiące pytań a żadnej odpowiedzi. Wiele perspektyw w literaturze pokazuję życie po śmierci. Sposobów jest miliard, jak nie więcej. Jedne do siebie podobne a drugie zaś jeszcze bardziej odosobnione.

Czytając książkę Życzenie Ewy Waluk nie wiedziała iż poruszy ona tak bardzo problematyczny temat jak podświadomość. Inne spojrzenie na śmierć, miłość, czas i istnienie.

O autorce! (Słowa od Autorki)

Kiedy człowiek kończy 20 lat, zaczyna się pewnie etap, którego nikt nie przeskoczy. Zaczynamy inaczej myśleć, powoli realizują się nasze plany i marzenia. A ja wtedy, ciut po 20-stce nie miałam ani planów, ani marzeń. Mój kierunek? Przeżyć: kolejny dzień na uczelni, kolejna imprezę i aby tylko przetrwać. Było jeszcze coś. .. pisanie, które sprawiało, że wszystko inne mijało. Tak zaczęła się przygoda z Życzeniem. Moim pierwszym dzieckiem z którego jestem bardzo dumna. Dzisiaj mam prawie 28 lat i kilka doświadczeń za sobą. Studiowałam na AP-ie, wybrałam kierunek, który nie był spełnieniem moich marzeń, ale dał mi wiedzę i nowych przyjaciół, a to więcej niż mogłam wyśnić. Śmiało mogę powiedzieć, że to co spotkało mnie, gdy przekroczyłam 20-stke, to kwintesencja wszystkiego, najlepsze lata mojego życia. Główne przez książki, ale również przez to, że teraz moje życie pisze nową książkę pod tytułem „Jan”- ten niespełna dwulatek to moje spełnienie. Jestem dumna mogąc być mama.
Polecam każdemu znaleźć to ziarno zasiane, które i ja znalazłam i które pielęgnuje. Polecam każdemu zatopić się w chwili wyobrażeń i magii, jaką daje czytanie książek.
I nie polecam nikomu pisania o sobie, bo tak jak potrafię ubrać postacie w moja wyobraźnię, tak z samą sobą mam problem.”

O czym jest książka!
Młoda dziewczyna budzi się w bardzo ciemnym oraz nieprzyjaznym miejscu. Nie rozumie ona co się dzieję. Na końcu tunelu znajduje niemowlę, które jest całe wychłodzone. Bierze je ze sobą. Nachodzą ją myśli co za matka mogła porzucić własne dziecko. Spotyka po drodze mężczyznę, który prowadzi ją do Boga. Nastka – bo tak ma na imię nasza główna bohaterka – nie przyjmuję do świadomości, że zmarła ratując swojego kolegę Tomka przed zderzeniem z samochodem. Nasta buntuję się oraz jest zadziorna ponieważ uważa że to niesprawiedliwe iż odebrano jej życie – krótkie życie – przez co nie ma możliwości poczucia dalszego życia.
Jednak podczas swojego pobytu poznaje tam Maćka. Spędza z nim każdą chwilę. Bóg pozwala jej jako duchowi zobaczyć rodzinę. Widzi ona jak bardzo oni za nią tęsknią. Niestety gdy nagle Nastka wraca do świata żywych bardzo za Maćkiem tęskni. Uświadamia sobie że go kocha. Nie potrafi znieść rozłąki z nim. Zaś jej relacje z rodziną się walą.

Tylko co jeśli ona była w śpiączce? Co jeśli nie tylko ona miała wypadek ale także właśnie Maciek?

Moja opinia!
Uświadomiłam sobie że każdy na swój sposób może odebrać tą książkę. Ja odebrałam ją po swojemu. Oczywiście w pozytywny sposób. Wszystko co chciałam było w niej zawarte. Młodość, bunt, miłość, emocje, rodzina, przeżycie. To tylko kilka słów opisujące co chciałam w niej odczytać.
Kocham tą książkę. Tak bardzo że postanowiłam kupić ją do swojej domowej biblioteczki. Wiem, że to jedna z książek do której będę mogła powrócić milion razy a i tak mi się nie znudzi. Nie potrafię ani jednego złego słowa o niej powiedzieć. Pochłonęłam ją od razu. Dosłownie. Na początku miałam obawy. Myślałam iż jest to jedna z tych książek dla młodzieży gdzie jest ukazana cos codziennego i nic nie przekazującego. Bardzo się zdziwiłam. Od pierwszej strony nie potrafiłam się od niej oderwać. Napisana bardzo prostym językiem. Bez cenzury. Autorka pokazała prawdziwe obliczę młodzieży. Przedstawiła ich styl bycia, jak się wyrażają. Dostrzegłam, że pisarka w bardzo staranny sposób postarała się by nie brzmiała jej książka jak banalna fanatyka. Wręcz przeciwnie. Poruszyła bardzo trudny temat śpiączki, jej podświadomości, oraz jak bardzo może być wielka miłość. Przedstawiła bunt osób z grupy młodzieży.Uważam to, że to książka nie tylko dla młodzieży ale także dla dorosłych. W pewien sposób mogą one mieć wgląd na zachowanie dziecka. Na jego motywy oraz przeżycie…
Główna bohaterka okazała się bardzo barwna osobą ale przede wszystkich prawdziwą. Czytając ta książkę miałam wrażenie że stoję obok i widzę wszystko z mojej perspektywy. Czułam obecność Nastki, Maćka oraz jej rodziny. Czułam jak Nastka zdesperowana idzie na pocztę by wysłać mu list do Niemiec.
Czułam jej emocję, depresję. Jej uczucia opisane były na tyle prawdziwe a nie banalne iż pokochałam Nastkę za jej charakter. Gdyby istniała naprawdę chciała bym ją poznać. Muszę przyznać że w niektórych momentach miałam chęć się popłakać a niekiedy z niektórych momentów chciałam się po prostu zaśmiać.
Pisarka skradła mi serce czytelnicze. Rzadko to się zdarza. Chciałabym żeby była kontynuacja Nastki i Maćka. Poznałabym wtedy czy ich miłość przetrwała. Nie zdradzę wam jak zakończyła się książka. Czy byli razem czy jednak się nie spotkali? Musicie sami przeczytać by się dowiedzieć.
Kochani, gdybym miała ocenić tą książkę do skali 1 do 10 to moja ocena była by wyższa niż ocena dziesięć. To naprawdę cudowna książka pełna uczuć. Mogłabym pisać o niej ciągle, ciągle ale nie o to chodzi w pisaniu recenzji. Bez obaw możecie sięgnąć po książkę, a kto wie – może odnajdziecie swoją prawdziwą połówkę jak Nastka. Życia bywa czasami zaskakujące. Często idziemy pod górkę ale zanim się obejrzymy a będziemy już na poziomie zwycięstwa.

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Życzenie
Tytuł oryginalny: Życzenie
Autor: Ewa Waluk
Ilustracje:
ISBN: 978-83-7722-430-4
Wydawca: Novae Res
Rok: 2012

Tagged , , , , , , , ,