Dorośli

„Czerwony Parasol” – Wiktor Mrok

Chyba każdy z was ma tak, że jak słyszy oparte na faktach informację lub to pochodzi z tajnych dokumentów służb specjalnych to od razu jest tym zainteresowany. Czyta lub ogląda, bo jest ciekawy co tam jest zawarte. Może jakiś spisek? Może jakieś niewyjaśnione morderstwo? A może jakaś woljna miedzy państwami o broń biologiczną?

Kogo by to nie interesowało? – Pytanie retoryczne nie musisz odpowiadać 😛

Ostatnio pisałam wam o „Zbrodni niedoskonałej” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lach, którzy opowiadali o pracy profilera w Polsce, opartej oczywiście na autentycznych wydarzeniach.

Tym razem miałam możliwość przeczytania „Czerwonego Parasolu” Wiktora Mroka. Na okładce książki widnieje napis „ z tajnych akt służb specjalnych” co już bardzo potęgowało chęć jej przeczytania

Wiktor Mrok!

Nigdy nie pisał książek i nie zamierzał zostać pisarzem. Bardzo lubi czytać, ale jest zdeklarowanym technokratą, a to, jego zdaniem, wyklucza bycie człowiekiem sztuki. Natchnienie przyszło po tym, jak na pokładzie samolotu zobaczył młodą, piękną kobietę. Kilka godzin później, bladym świtem, usiadł do komputera i zaczął pisać. Wspomnienia ludzi, miejsc i zdarzeń zaczęły się układać w pewien logiczny ciąg. Tak powstał Czerwony parasol. Do konstrukcji fabuły posłużyła mu wiedza o zdarzeniach z dawnych lat i fragmenty jego życiorysu – również zawodowego. Konstruując postać głównej bohaterki, posłużył się własną – jak sam mówi, „charakterną” − córką.

W Czerwonym Parasolu chciał przekazać przede wszystkim, że człowiek nigdy nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć, niezależnie od wiedzy, umiejętności i przeszkolenia. Że amator ma często do powiedzenia więcej niż profesjonalista, bo na świecie istnieją samorodne talenty.

Jego ulubioną książką jest Solaris Stanisława Lema.*

(*notka wydawnicza)

O czym jest książka!

Początek akcji rozpoczyna się zimą w Moskwie. Przed lekcją gimnastyki siedemnastoletnia Tatiana dostaję bardzo dziwny o SMS-a od matki. Na początku myśli, że to żart z jej strony. Młoda dziewczyna lekceważy go. Wracając późnym wieczorem do domu z gimnastyki nie wie, że jej życie się całkowicie zmieni. Gdy Tatiana jest koło domu uświadamia sobie, że coś jest nie w porządku. Ma złe przeczucie. Gdy wchodzi do domu widzi całą rodzinę wymordowaną. Z początku nie wie co ma ona robić. Przypomina sobie dziwny SMS od matki i wtedy uświadamia sobie że to były wskazówki. Dziewczyna kieruję się owymi wskazówkami. Otwiera tajemna kryptę wykonaną przez ojca. Odnajduje tam broń, pieniądze, swoje paszporty ale z innymi imionami  i nazwiskami oraz ampułki z dziwną cieczą. Nastolatka od razu się orientuję, że to był powód zamordowania jej rodziny.

Dziewczyna ucieka z domu wraz z odnalezionymi rzeczami. Szuka schronienia u młodego kierowcy z autobusu. Jeszcze nie wie ona, że to dopiero początek walki ze złem…

Moja opinia!

Już od samego początku chciałam przeczytać tą książkę. Było w niej coś co przykuwało moją uwagę. Na samym początku bardzo zaimponowała mnie okładka. Estetyczna, lekko mroczna. Rozlana ampułka z podejrzaną cieczą. Napis „ Z tajnych akt służb specjalnych”. Już samo to zdanie sprawiło, że musiałam koniecznie ją przeczytać. Była to książka w sam raz dla mnie. Muszę się wam przyznać iż ten thriller bardzo przypadł mi do gustu. Napisany w bardzo wciągający sposób. Nie sposób się od niej oderwać.

Historia oparta na faktach a konkretnie z tajnych służb specjalnych, co potęgowało moją chęć przeczytania tej książki. Uwielbiam wręcz właśnie takie historie. Od samego początku książka była utrzymana w napięciu. Przy każdej stronie autor mnie zaskakiwał. Nie potrafiłam nic przewidzieć, co zdarza mi się bardzo często. Czułam jakby Tatiana była kobiecym Bondem…

Wyczuwałam wątki polityczne, które miały swoje korzenie w przeszłości. Bardzo podobało mi się to, że fabuła książki nie toczy się w jednej miejscowości ale także na innych kontynentach czy krajach. Nie brakuję także wątku miłosnego…

Język głównych bohaterów został bardzo realnie ukazany. Przekleństwa, docinki do drugiej osoby… wszystko to pokazywało jak bardzo świat w którym żyła Tatiana jest brutalny.

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Czerwony Parasol
Tytuł oryginalny: Czerwony Parasol
Autor: Wiktor Mrok
Ilustracje: –
ISBN: 978-83-62577-64-4
Wydawca: Initium
Rok: Premiera książki 19.01.2018

 

 

 

 

 

Tagged ,