Dzieci

„Niesamowita Natura – Zdumiewające Przyjaźnie ” – Pavla Hanackova

Chyba wam już wspomniałam iż uwielbiam książki dla dzieci. Ich przepiękna obróbka graficzna emanuje radością ale przede wszystkim zachęca dzieci do czytania. Napisane niekiedy w zabawny sposób ale jednocześnie by nauczać czytelników młodszych. Autorzy oraz ilustratorzy swoją pomysłowością zachęcają dzieci do poznawania świata realnego oraz tego baśniowego. Najbardziej wyjątkowe są te, które ukazują małym czytelnikom świat nas otaczający. Właśnie taka jest książka Niesamowita Natura – Zdumiewające Przyjaźnie

O Autorze!

Czeska pisarka, autorka kilkunastu niezwykłych książeczek dla dzieci, w których przybliża młodym czytelnikom fascynujący świat ludzi i zwierząt. W języku polskim można jak na razie przeczytać trzy z jej publikacji, koncentrujące się na interesujących i nierzadko zaskakujących faktach przyrodniczych. Twórczyni serii Niesamowita Natura. W jej skład wchodzą następujące książki:

Sztuka Przetrwania

– Mity i Stereotypy

– Zdumiewające Przyjaźń

Pisarka pochodzi z Morawin, czyli wieś położona w Republice Czeskiej. Na Uniwersytecie Pałackiego w Ołomuńcu zdobyła dyplom z filologii angielskiej oraz chińskiej

O czym jest książka!

Książka ukazuję 15 par nietypowych przyjaciół. Poznajemy fascynujące ciekawostki o współpracy zwierząt.

„We dwoje łatwiej” – to fakt! Nic dziwnego, że wiele roślin i zwierząt znalazło sposoby, aby sobie pomagać. Spotkamy wiele takich przykładów pod wodą, na lądzie, a nawet pod ziemią!”*

~ Cytat z książki Zdumiewające Przyjaźnie

Spotykamy zebry, słonie, ptaki zapylające i inne zwierzęta oraz rośliny. Dowiadujemy się jak żyją oraz jak pracują

Moja Opinia!

Książka jest rewelacyjna. Na początku może się wydawać iż jest to jedynie książka, która w sposób bezsensowy ma coś przekazać. Bałam się także, że będzie napisana w języku niedostępnym dla dziecka. Pomyliłam się.

Autor oraz Ilustrator wykonali bardzo dobą pracę. Książka jest napisana w taki sposób by od razu trafił do najmłodszych odbiorców. Autor postarał się by jego wyjaśnienia nie brzmiały naukowo lecz napisał to w sposób zabawny oraz dziecięcy, to znaczy: nie używał trudnych encyklopedycznych słów. Gdy pojawiały się trudne słowa, autor postanowił napisać je w pogrubionej czcionce. Uważam to za genialny pomysł, gdyż pojawiała się jakaś definicja to słowo to było pogrubione reszta zaś była w normalnie napisana. Mały czytelnik wtedy na pewno zapamiętał takie słowo.

Przykład z książki:

„Ludzie chodzą do dermatologa, żeby leczyć różne

nieprzyjemne choroby. Zwierzęta z afrykańskiej

sawanny też mają swojego lekarza – ptaszka

zwanego bąkojadem. Lista jego pacjentów jest

bardzo długa!”

Pod spodem tego fragmentu były ukazane dwa ptaszki Bąkojady. Stały one na tak jakby kawałku drzewa a na nim napis „U BĄKOJADA – SALON PIĘKNOŚCI I ODNOWY”. Bardzo spodobał mi się to że ilustrator czyli Linh Dao, przedstawił zwierzęta nie jako dzikie istoty ale tak jakby miały cechy ludzkie.

Fajnym pomysłem było także że definicja a jej hasło przedmiotowe było oddzielone falistą linią. Dodaje to estetyczności całej książce. Kolejny element, który mi przypadł do gustu to dymki, które wydobywają się z ilustracji. Wyglądało to jakby zwierzęta miały mowę ludzką. Zachowywały się jak człowiek.

Musze przyznać iż sama dowiedziałam się dużo z tej książki. Nie wiedziałam iż duża trufla (grzyb) może kosztować nawet milion złotych. Nie mogłam uwierzyć że są takie drogie. Dowiedziałam się także że małe rybki podnawki nie tylko przyczepiają się do wielkich ryb typu rekin czy wieloryb by jeść resztki tego co skonsumowali. Okazało się iż nawet przyczepiają się do nagiego ciała nurków. Takim kawałkiem ciała może być dłoń czy nawet czoło. Nie robią przy tym krzywdy.

Bardzo istotnym elementem, który wykorzystał autor to podzielenie książki na dane tematy. Nie był to zbiór ciekawostek o niczym tylko autor postarał się by każda wzmianka miała swój temat

 

Podstawowe informacje o książce
Tytuł:  Niesamowita Natura – Zdumiewające Przyjaźnie
Tytuł oryginalny: Nečekaná přátelství: Aneb jak si zvířata a rostliny pomáhají
Autor:  Pavla Hanáčková
Ilustracje:  Linh Dao
ISBN: 978-83-948484-2-2
Wydawca:  Tata Robi Książki
Rok: 2017