Dzieci

„Nocnik nad nocnikami” – Alona Frankel

Ostatnio mam tendencję do coraz to częstszego sięgania po książki dla dzieci. Jestem nimi zafascynowana. Każda z osobna ma w sobie coś  innego. Każda przekazuję coś innego. Jedne mniejsze a inne zaś większe. Cieńsze, grubsze ale najważniejsze że są piękne.

Przyozdobione w piękne ilustrację zachęcania małego odbiorcę do odkrywania zawartości książki. Cudowne są książki, których zawartość jest przepełniona ilustracjami zamiast tekstem.

Na taki trik natrafiłam w malutkiej książce  „Nocnik nad nocnikami” Alony Frankel

O Autorce!

Alona Frankel to pisarka oraz ilustratorka. Łącznie zilustrowała 36 książek. W Polsce ukazały się między innymi:

 

–  „Nocnik nad nocnikami”

– „Książka pełna miłości, czyli jak Michałek przyszedł na świat”

–  „O Anielce, w którą wstąpił diabeł”

 

W 2007 wydała książkę „Dziewczynka”, w której pisarka opisuje swoje przeżycia z wojny oraz czas kiedy żyła przed emigracją do Izraela. Otrzymała Nagrodę Sapira oraz Buchmana.

O czym jest książka!

W książce poznajemy małą Basie. Mama Basi zaczynała opowiadać o dziewczynce. Swoją opowieść zaczęła od przedstawienia dziecka. Powiedziała że tak jak każdy z nas ma: głowę, uszy, ręce, buzie, pipcię oraz nogi. Mama wspomniała także, że ma :

 

„Pupę do siedzenia,

a w pupie małą

dziurkę

do robienia kupki.”

I cała historia toczy się wokół robienia kupci. Mama opowiadała jak do ją przewijała Az do momentu gdy babcia Basi przyniosła jej wielką paczkę. Gdy otworzyła prezent wyjęła dziwne naczynie. Dziewczynka zaczęła się zastanawiać do czego służy. Czy to czapka? A może miseczka dla kot? Dziewczynka na kilka sposobów sprawdzała do czego służy.

W końcu zrozumiała co to jest. Był to nocnik…

Moja opinia!

Książka jest rewelacyjna! Autorka za pomocą ilustracji chciała pokazać świat oczami małego dziecka.

Książeczka bardzo poręczna dla dziecka, gdyż jest mała i lekka. Może i obrazki w środku nie są jakieś przepiękne ale wyrazista kolorystyka spławiła iż oczy same biegną do jej treści.

A co do treści… nie ma jej zbyt dużo. Bardzo mi się to podoba. Dziecko same może się skupić na kreowaniu historii no i oczywiście samo może się domyśleć o co chodzi.

Książka o tematyce poznawczej

 

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Nocnik nad nocnikami – dziewczynka
Tytuł oryginalny:
Autor: Alona Frankel
Ilustracje:  Alona Frankel
ISBN: 978-83-926276-2-3
Wydawca: Nisza
Rok: 2015