Dorośli

„Cela” – Jonas Winner

"Cela" Jonas Winner

Czy macie czasami tak że czytając książkę towarzyszy wam uczucie przerażeni? Mimo to czytacie dalej?

Jestem fanką książek z gatunku thriller i lubię takie właśnie uczucie. Nie odkładam książki gdy są zbyt makabryczne opisane sytuacje. Czytam dale. Przecież to tylko książka.

Czytałam dużo takiego typu książek. Z czasem zaczęłam się przyzwyczajać do tego gatunku. Stopniowo zaczynałam coraz rzadziej sięgać po thrillery.

Ostatnio jednak, szukając dobrej książki znalazłam opinie na temat książki Cela Jonasa Winnera. Mająca dobre opinie książka, chciałam ją przeczytać. No i tak trafiła do mnie ta książka

O Autorze!

Niemiecki pisarz i dziennikarz. Mieszka w Berlinie. Skończył studia filozoficzne w Berlinie. Pracował jako redaktor oraz reporter działu kultury w ZDF.

O czym jest książka!

Jedenastoletni Sammy przeprowadza się wraz z rodziną do Berlina. Jego dom to marzenie nie jednego człowieka. Pewnego ciepłego dnia chłopczyk chcę upewnić się na czym konkretnie praca taty polega. Wie on iż jest on kompozytorem muzyki filmowej. Skrada się on zatem za ojcem, który idzie do środka schronu przeciwlotniczego.

Sammy znajduję się w dziwnym pomieszczeniu. Ciemnym i nie przyjaznym. W pewnym momencie dochodzi on do zamkniętej celi w której więziona jest mała dziewczynka (nazywa on ją Yoki). Mały chłopczyk ma dylemat co robić. Przecież to jego ojciec trzyma dziewczynkę. Postanawia on jednak że będzie działać. Następnego dnia idzie to jej celi. Okazuje się że dziewczynka zniknęła…

Moja Opinia!

Książka Winnera od samego początku mnie interesowała. Było w niej coś co przykuwało moją uwagę. Czytając innych opinie myślałam „Muszę ją  przeczytać!”. No i w końcu udało się . Trafiła do mnie. Nie rozczarowałam się czytając ją. Jeśli mogę tak powiedzieć, to jest ona według mnie wyjątkowa.

Cała fabułą książki trzyma w napięciu. Czytając ja można zadawać sobie pytania: czy to ojciec jest taki bezwzględny czy to bujna wyobraźnia dziecka?

"Cela" Jonas Winner

Książka nie jest długa przez co czyta się ją bardzo szybko. Gdyby nie nawał pracy w moim życiu to zapewne przeczytałam bym ją jednego dnia.

Bardzo przypasowali mi bohaterowi. Oryginalni oraz pomysłowo stworzeni przez pisarza. Narratorem historii był sam dorosły Sammy, który wracam do wspomnień tych wydarzeń patrząc oczami już dojrzałego mężczyzny.

Akcję otacza mroczna atmosfera grozy oraz strachu. Czasami bywały momenty kiedy akcja rozwijała się bardzo wolno. Nie było to jednak według mnie złe. W takich momentach dowiadujemy się dodatkowych informacji by zrozumieć ciągnąca się fabułę.

Thriller trzyma w napięciu. Czytając ją bardzo ciężko jest się od niej uwolnić. Nawet po zakończeniu czytania jej ma się wrażenie iż nadal ona tkwi w głowie. Nie można o niej zapomnieć. Przynajmniej ja tak mam.

Ostatnia i najważniejsza rzecz: byłam zaskoczona zakończeniem. Nie zdradzę wam o czym jest! Musicie sami się przekonać.

 

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Cela
Tytuł oryginalny: Die Zelle
Autor: Jonas Winner
Ilustracje: 
ISBN: 978-83-62577-52-1
Wydawca: Initium
Rok: 2017

Tagged , ,