Dorośli, Młodzieżowe

„Czy to pierdzi?” – Dani Rabaiotti, Nick Caruso

Czy to pierdzi?

Uwielbiam książki z których po przeczytaniu mogę wyciągnąć wnioski. Kocham zwierzęta i dlatego zawsze ciekawią mnie informację na ich temat. Gdy dostałam tą książkę od Wydawnictwa Insignis to od razu wiedziałam, że spodoba mi się jej tematyka.

 O Autorach!

Dani Rabaiotti

Dani jest zoolożką prowadzącą badania nad wpływem zmian klimatycznych na likaony pstre (najfajniejszy gatunek zwierząt na Ziemi) pod auspicjami Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego i Uniwersytetu Londyńskiego.

Jest rodowitą Brytyjką. Pochodzi z Birmingham i jest dumna ze swojej małej ojczyzny. Dani ma bzika na punkcie zwierząt i ich zachowań od wczesnego dzieciństwa, kiedy jej ulubionymi zwierzętami były kraby i gdy z dumą obwieszczała wszystkim, że zostanie biologiem morskim. Gazami jelitowymi zwierząt zainteresowała się dopiero niedawno, ale nie chcąc przepuścić okazji do poszerzenia swojej wiedzy na temat zwierząt, z entuzjazmem zabrała się do poszukiwania informacji i pisania Czy to pierdzi? Kiedy opowiedziała rodzinie o swoim zaangażowaniu w powstanie tej książki, jej ojciec najbardziej ucieszył się z tego, że jej współautor także nosi włoskie nazwisko.

Nick Caruso

Nick to ekolog zatrudniony obecnie na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Alabama, gdzie zajmuje się badaniem wpływu klimatu na biologię populacji salamander z gatunku Plethodon teyahalee.

Pochodzi z Saint Charles w stanie Missouri. Jako dzieciak zajmował się głównie łapaniem jaszczurek i płazów w lasach, zatokach i strumykach w trakcie zabaw z bratem. Gazy jelitowe zwierząt nie były nigdy przedmiotem jego zainteresowań naukowych, nie przyszło mu też do głowy, że ten temat będzie ważną częścią jego życia, jednak puszczanie bąków zawsze wydawało mu się zabawne i, tak jak Dani, pracę nad tym zagadnieniem potraktował jako okazję do poszerzenia swojej wiedzy. Wyszukując informacje o różnych zwierzętach na potrzeby tej książki, nauczył się doceniać bąki jako jeden z przejawów fascynujących zdolności adaptacyjnych mieszkańców królestwa zwierząt.

 

O czym jest książka!

Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać.

Czy to pierdzi? jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań.

Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Co to takiego fossa? I czy fossa pierdzi? Dlaczego mięczaki wymiotują, ale nie puszczają bąków? No i czym właściwie są bąki? Książka Czy to pierdzi? powstała przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów. Dzięki ich fachowej wiedzy krąg podejrzanych o nieprzyjemny zapach w twoim pobliżu zbawiennie się powiększy.

 

Moja opinia!

Książka od razu mi się spodobała. Dlaczego? Spójrzcie na tytuł. Brzmi on „Czy to pierdzi?”. Na pierwszy rzut oka wydaję się brzmieć trochę śmiesznie, prawda? Jednak gdy zaczniemy analizować to pytanie z okładki to w naszej głowie będziemy próbowali  odpowiedzieć na to właśnie pytanie.

Jak wiadomo nie rozmawia się na co dzień zbytnio o puszczaniu bączków zarówno przez zwierzęta jak i przez ludzi. Czemu? Osobom, którym od czasu do czasu przytrafi się popełni tą czynność wydaje się to wstydliwe oraz, że są to oznaki złego wychowania.

Jednak podczas czytania dowiadujemy się dlaczego my ludzie oraz zwierzęta wykonują taki właśnie proces. Co jest jego przyczyną i jakie mogą wywołać skutki niepierdzenia.

Dowiedziałam się między innymi, że pewna ryba, ( nazwy wam nie zdradzę, musicie przeczytać książkę) która nie wypuści gazów może wybuchać. A zatem bolesna śmierć! Krowy zaś gdy to zrobią, wypuszczają najwięcej podczas tego procesu metanu. Nawet do 400 kilogramów rocznie.

Podobają mi się także ilustrację wykonane przez Ethana Kocak. Fenomenalnie zachęcają nas do jeszcze dogłębniej chęci poszerzania naszej wiedzy. Uważam, że to książka, która zostaję w głowie na dłużej…

Książka nie jest gruba. Ma zaledwie 140 stron przez co szybko się ją czyta. Ja przeczytałam ją w godzinę 🙂

Jesteś ciekaw czy termity pierdzą? Sprawdź i się przekonaj!

 

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt
Tytuł oryginalny: Does It Fart? The Definitive Field Guide to Animal Flatulence
Autor:  Nick Caruso, Dani Rabaiotti
Ilustracje:  Ethan Kocak
ISBN:  978-83-65743-82-4
Wydawca: Insignis
Rok: 2018

Tagged , , , , ,