kości proroka
Dorośli

„Kości Proroka” – Ałbena Grabowska

Nareszcie pomału, niewielkimi kroczkami udaje mi się organizować mój czas, bym na wszystko miała czas 🙂 Ostatnio wyszukuję jakichś nowości, które zajmą miejsce w mojej domowej biblioteczce. (Kupuję tylko te książki, które są sprawdzone na 100%).

Do moich malutkich rączek niedawno trafiła książka „Kości Proroka” Ałbeny Grabowskiej, która już od pewnego czasu podbiła moje serce. Bardzo się ucieszyłam mając kolejną jej książkę we własnym posiadaniu.

Ale od początku…Najpierw przedstawię Wam pokrótce kim jest pisarka.

Ałbena Grabowska to polska pisarka, epileptolog oraz lekarz neurolog. Korzenie Polsko – Bułgarskie.Wychowana w Polsce jednak biegle posługuje się bułgarskim. Autorka ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Pracowała między innymi w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie. Jest także sekretarzem Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

Pisarka napisała takie książki jak:

  1. Coraz mniej olśnień
  2. Alicja w krainie czasów (cały cykl)
  3. Julek i Maja (cały cykl)
  4. Lady M.
  5. Lot nisko nad ziemią
  6. Stulecie Winnych (cały cykl)

Książka „Kości Proroka” dzieje się w miejscowości Płowdiwie, gdzie znaleziono zwłoki z odciętą głową (postawiona na tacy) polskiego posła. Polka – Margarita – o bułgarskich korzeniach zostaje poproszona o pomoc w rozwikłaniu tej śmierci. Sprawę pomaga jej wyjaśnić młody bułgarski policjant – Dymitr. Im bliżej są tym coraz większe niebezpieczeństwo im grozi…

Nie zawiodłam się czytając książkę autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Czytałam jednym tchem książkę (chyba jak każdą książkę pisarki). Każda jej strona jeszcze bardziej wciągała mnie do swojego środka – do swojej historii. Poczułam niedosyt gdy już ją skończyłam czytać. Pisarka w niesamowity sposób przenosi Nas do swojego wykreowanego świata.

Co podobało mi się w książce?

Jeśli mam być szczera, to chyba wszystko. Jak na razie nie jestem w stanie negatywnie myśleć o tej książce. Zafascynowała mnie główna bohaterka Margarita. Posiada ona korzenie Polsko – Bułgarskie. Pomaga ona na prośbę swojego znajomego Dymitra rozwikłać zagadkę śmierci posła. Została bardzo oryginalnie stworzona. Podczas czytania zadawałam sobie pytanie: Czy pisarka wzorowała się na postaci realnej?? Wydaję mi się, że tak. Każde słowa, gesty, zachowanie wskazywało jakby postać istniała naprawdę ( TO TYLKO MOJA OPINIA). Kolejna rzecz, która mi się podobała, to iż nie zawsze ona była geniuszem. Przyznawała sama przed sobą, że czegoś nie rozumie lub nie wie.

Czas i miejsce akcji dzieją się w innych czasach ramowych.

I – Aktualne czasy, gdzie zostaje popełnione morderstwo polskiego posła.

II – XII wiek, gdzie poznajemy życie Bogumiłów oraz tajemniczą księgę.

III – Oraz historia o świętym Nauczycielu, który wędruje wraz z aposołami

Wszystkie te trzy wątki łączą się. Z każdym przeczytanym rozdziałem dowiadujemy się o co chodzi. Powiązanie religijne…

Nie chcę za bardzo Wam spoilerować… 😀

Poznajemy wiele postaci drugoplanowych, jednak nie przeszkadza to w odbiorze książki. Wręcz przeciwnie, dzięki temu jeszcze bardzie książka Nas fascynuję oraz intryguję. Bardzo szybko rozwija się akcja książki. Dlatego nie odczuwa się znużenia czytelniczego. Obawiałam się tylko jednego: że jak są wątki religijne to książka okaże się niezbyt interesująca. Przekonałam się jednak, że wątek religijny + wątek kryminalny to fenomenalna mieszanka, która potrafi aż do samej strony wciągnąć.

Gorąco polecam książkę Ałbeny Grabowskiej <3

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Kości proroka
Tytuł oryginalny: 
Autor:  Ałbena Grabowska
Ilustracje: 
ISBN: 978-83-65973-11-5
Wydawca: Marginesy
Rok: 2018