Lot nisko nad ziemią
Dorośli

„Lot nisko nad ziemią” – Ałbena Grabowska

Ostatnio pisałam Wam o „Kości Proroka” Ałbeny Grabowskiej. Tym razem cofnęłam się troszkę do jej twórczości i po raz kolejny przeczytałam jej książkę „Lot nisko nas ziemią” – powieść obyczajowa. To od tej właśnie książki zaczęłam czytać wszystkie dzieła Ałbeny Grabowskiej.

Ale od początku…

Główną bohaterką powieści jest Weronika Przybyszewska, która dorasta w czasach PRL-u, (w których lepiej się nie wyróżniać i nie marzyć). Rodzice od samego początku powtarzali jej by się nie wychylała. Mimo to, realizuje pragnienia  – pracuje w wymarzonym zawodzie (Przedszkolanka) i spotyka miłość, o jakiej marzą wszystkie kobiety. Szczęśliwa para jednak nie może spłodzić potomka. Do tego wszystkiego dochodzi śmierć Sławka, który ginie w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili  świat Weroniki rozsypuje się w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy? Jakim kosztem?

Jak już wcześniej Wam wspomniałam wyżej, była to pierwsza książka tej pisarki, którą przeczytałam. Pierwszy raz do mnie trafiła…Nie pamiętam kiedy….To było tak dawno. Pamiętam, że pożyczyłam wtedy ją od mojej kuzynki. Ostatnio jednak książka została wznowiona w pięknej okładce przez Wydawnictwo Zwierciadło. Na szczęście książka do mnie trafiła i mogę mieć swój własny egzemplarz.

Na początku czytanie tej książki, szło mi bardzo ciężko, chciałam ją nawet odłożyć. Jednak nie poddałam się i brnęłam dalej. I dziękuję, że to zrobiłam, gdyż gdybym jej do końca nie przeczytała to by ominęła mnie świetna pieść obyczajowa.

Książka nie należy do łatwych. Aby ją zrozumieć trzeba czytać ją dokładnie a przede wszystkim pomału. Każde słowo przy tej powieści jest bardzo cenne by móc wiedzieć co autorka chciała przekazać. Lot nisko nad ziemią jest połączeniem powieści obyczajowej oraz psychologicznej. Dlaczego wątki psychologiczne się tam znajdują?

Książka dzieli się na dwie części:

I – życie Weroniki przed utrata Sławka

II –  tuż po jego śmierci

Na początku musiała stawić czoło rodzicom, a w szczególności ojcu. Nie pomagali jej w niczym ani nie wspierali. Gdy jednak wyzwoliła się spod skrzydeł zaczęła być szczęśliwa. Poznała Sławka – swoją miłość. Wzięła ślub, żyli szczęśliwie. Do chwili gdy umiera on w wypadku samochodowym.

Weronika nie potrafi sobie poradzić z jego śmiercią a zatem mamy to do czynienia ze stadium depresyjnym. Wielu ludzi w życiu codziennym straciło ukochaną osobę, po czym nie potrafi sobie po tym poradzić. Historia smutna i przejmująca a jednocześnie realistyczna. Odzwierciedlająca to co wielu ludzi spotyka – nieustanna walka z przeciwnościami losu.

Najbardziej podobało mi podczas czytania, że niczego nie mogłam być pewna gdyż autorka zawsze mnie zaskakiwała, zwrotami akcji.

Ałbena Grabowska w umiejętny sposób potrafi zbudować stopniowe napięcie. Malutkimi kroczkami wyjaśnia nam historię głównej bohaterki. A jak zakończył się koniec? Nie zdradzę Wam. Mogę tylko podpowiedzieć, że byłam bardzo zaskoczona.

Książka fenomenalna, cudowna, piękna, nostalgiczna i… musicie sami przeczytać. Wtedy zrozumiecie o co mi chodzi 🙂 Kochani polecam Wam gorąco. Książka warta uwagi <3

 

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Lot nisko nad ziemią
Tytuł oryginalny: 
Autor:  Ałbena Grabowska
Ilustracje: 
ISBN: 978-83-8132-019-1
Wydawca: Zwierciadło
Rok: 2018