Młodzieżowe

„Spętani przeznaczeniem ” – Roth Veronica

Ostatnio jakoś coraz częściej trafiam na niekompletne serie. Co to znaczy? Oznacza to, ze czytam cykl od środka a nie od początku. Tym razem trafiło na „Spętani przeznaczeniem”  Roth Veronicy (Wydawnictwo Jaguar), która jest drugą częścią Carve the Mark.

Dzisiaj podzielę się z Wami moją opinia na temat tej książki. Wyjątkowo będzie ona krótsza od pozostałych.

Autorką książki jest Veronica Roth. Mając 21 lat zadebiutowała cyklem Niezgodna, który stał się światowym hitem. Każda książka autorki gości na listach bestsellerów „New York Timesa”, „Wall Street Journal” czy „USA Today”. Wszystkie zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i odniosły międzynarodowy sukces. Autorka już doczekała się trzech hollywoodzkich ekranizacji.

Głownymi bohaterami książki są Akos i Cyra. Akos jest synem narodu miłującego pokój. Cyra – zabijająca dotykiem, siostra bezwzględnego tyrana, który zmusza ją do zadawania bólu a nawet śmierci swoim politycznym przeciwnikom.  Życiem tych dwojga od narodzin rządzi przeznaczenie, a raz wypowiedziane przez wyrocznie losy stają się nieodwracalne. Ludy, do których należą, rywalizują i walczą o władzę na planecie Thuhve, w odległej galaktyce. Pewnego dnia  Akos zostaje brutalnie porwany. Od tej pory ma służyć Cyrze. Między dwojgiem, których więcej zdaje się dzielić niż łączyć, rodzi się uczucie, wymagające przebaczenia. W odzyskujący spokój świat wkraczają jednak demony przeszłości. Tyran – ojciec dziewczyny uważany za martwego – powraca z kosmicznej wędrówki, by zniszczyć życie mieszkańców planety.

Książkę od samego początku czytało mi się bardzo ciężko. Podejrzewam, że to wina tego, że nie czytałam poprzedniej części – „Naznaczeni śmiercią”. Muszę koniecznie wrócić to tamtej bym mogła zrozumieć całość.

Bardzo przypadł mi do gustu narracja. Występuje narracja jednoosobowa czyli Cyra oraz Cisi, która jest siostrą Akrosa. Oraz trzecioosobowa, która zostaje prowadzona przez Akrosa. Dlaczego spodobał mi się ten styl? Miałam szanse dostrzec więcej szczegółów, niż gdyby była tylko jedna postać główna.

Podczas szukania informacji na temat pierwszej części, miałam wrażenie, że to Cyra jest główną bohaterką, której zostanie poświęcone więcej książki. Jednak podczas mojego czytania drugiej części miałam inne wrażenie. Cyra zdawała się być na uboczu. Większość książki mnie irytowała swoim zachowaniem. Jej postać jest jednak bardzo ważna w zrozumieniu historii.

Na samym początku co mnie spotkało, to trudne słowa związane z nazwami planet czy miejsc. Dla innych mogłoby się to wydawać trochę koszmarne dla mnie zaś to był plus dla tej książki. Gdy spotykałam taką nazwę chciałam/musiałam dowiedzieć co oznacza.

Bardzo podobały mi się opisy krajobrazów, które zostały opisane w książce. Żywe ale przede wszystkim opisane tak realnie, iż mogłam sobie to wszytko wyobrazić. A wyobraźnia to potęga.

Najbardziej spodobały mi się intrygi polityczne. Konflikty na tle planet, które nie potrafią razem współpracować, a jedynym celem jest pokazanie to tu rządzi. (Trochę przypomina mi to Star Wars) Tak nawet jest współcześnie w naszym świecie. Fajnie zatem, że pisarka wspominała o tych intrygach politycznych.

Żebym mogła zrozumieć o co konkretnie chodzi w książce, muszę cofnąć się do poprzedniej części, która mam nadzieję poprawi moją opinie na temat tej książki. Wam także polecam na początku zacząć od przeczytania pierwszej części. Proszę nir popełniajcie błędu jak ja i nie czytajcie od drugiej! Być może to było mój błąd, gdyż nie mam żadnego pojęcia co zdarzyło się w pierwszej części.

Podstawowe informacje o książce
Tytuł: Spętani przeznaczeniem
Tytuł oryginalny: The Fates Divide
Autor:  Veronica Roth
Ilustracje: 
ISBN: 78-83-7686-678-2
Wydawca: Jaguar
Rok: 2018