Zawisza Czarny
Dorośli

„Zawisza Czarny. Wielka Wojna” – Szymon Jędrusiak

„Jakim człowiekiem był legendarny Zawisza herbu Sulima? Czy rzeczywiście ucieleśniał wszelkie cnoty? Kto przesądził o grunwaldzkiej wiktorii – waleczne rycerstwo czy dyplomaci i tajni agenci na usługach Korony?
Na te pytania odpowiada Szymon Jędrusiak w porywającej trylogii o średniowiecznej Polsce, Europie oraz brutalnej polityce pełnej intryg i zaskakujących rozgrywek dyplomatycznych.

Pod koniec roku 1408 nikt nie ma wątpliwości, że wybuch wielkiej wojny jest nieuchronny. Nowy mistrz Zakonu Ulryk von Jungingen dąży do zbrojnej konfrontacji, by rzucić na kolana Polskę i Litwę.
Zawisza Czarny robi wszystko, by powstrzymać wybuch buntu na Litwie przeciwko Witoldowi i zapobiec porozumieniu Krzyżaków z Zygmuntem Luksemburskim. 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem staje do walki pod wielką chorągwią ziemi krakowskiej.”

~ Opis książki ze strony Wydawnictwa Bukowy Las

 

Przyznam się, że bardzo się bałam czytać „Zawisza Czarny. Wielka Wojna.”. Nie za bardzo przepadam za takiego typu książkami. Obawiałam się, że będzie to typowa powieść historyczna. Czytałam ją ponad miesiąc. Musiałam skupić się podczas czytania. Nie łatwo mi było czytać jednocześnie tą książkę i sprawdzać czy wszystko zgadza się z faktami historycznymi.

Melduję, że przeczytałam. I….podobała mi się. I to nawet bardzo, co bardzo mnie zdziwiło. Myślałam, na samym początku, że nawet jej nie przetrwanie. A tu takie buum…

Czytało mi się zadziwiająco łatwo. Dlaczego? Autor cała historię o Zawiszu Czarnym przedstawił w postaci powieści. I okazało się genialnym oraz fenomenalnym pomysłem. Szczerze mówiąc gdyby było to w postaci jak w podręcznikach, czyli po prostu sucha teoria, nie czytałabym. Tak zaś z miłą chęcią przeczytałam aż do końca. Jestem z siebie z tego powodu bardzo dumna 🙂

Zawisza Czarny – Wielka Wojna jest trzecim tomem o Z.Cz. Nie czytałam dwóch poprzednich. Niestety! Teraz chciałaby nadrobić te oto zaległości i sięgnąć po poprzednie, czyli po Aragonie oraz po Drogę do królów. Z informacji, których udało mi się uzyskać, nie trzeba czytać tych trzech części po kolei. Można spokojnie zacząć od której się chce 🙂 Bardzo mi się to podoba

Styl pisania Pana Szymona Jędrusiaka jest łatwy w odbiorze. Przekazuje bardzo dużo ciekawych wątków historycznych, za pomocą NIEHISTORYCZNEGO języka. Uff…na całe szczęście. Chyba każdy się ze mną zgodzi (kto zbytnio nie interesuje się historią) że nie do wszystkich dociera nietypowy język historyków. Daty, władcy, ich panowanie etc. Dlatego moim zdaniem niektórzy uczniowie niechętnie sięgają po podręczniki od historii. NIE PRZEMAWIAJĄ.

A weźmy taką książkę Pana Jędrusiaka. Aż miło się czyta. Naprawdę <3 Tak tak samo jak czyta się Krzyżaków, Quo Vadis, Potop… to książki, które skradły mi serce. Napisane jak? Po ludzku 😀

Najcudowniejsze było to, że mogłam wszystko sobie to wyobrazić <3

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Polecam!!!!!

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Podstawowe informacje o książce 
Tytuł: Zawisza Czarny. Wielka Wojna
Tytuł oryginalny:  –
Autor:  Szymon Jędrusiak
Ilustracje: 
ISBN: 978-83-8074-103-4
Wydawca: Bukowy Las
Rok: 2018