Czas próby
Dorośli

„Czas próby” – Wioletta Sawicka

Joanna i Wiktor próbują z dwóch nieszczęść stworzyć wspólne szczęście. Nie jest to łatwe, gdyż oboje niosą bagaż trudnych doświadczeń. Ona przechodzi przez rozwodowe piekło, on nie może do końca uporać się z przeszłością. Tomasz, mąż Joanny, manipuluje, oszukuje, prowadzi nieuczciwą walkę w sądzie. Joanna nie tylko musi stawić temu czoło, ale przede wszystkim chronić dziecko. Jej niełatwy związek z Wiktorem przejdzie niejedną próbę. Zwłaszcza gdy na drodze do szczęścia stanie wytrawny gracz, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć cel – Daniel. 
Do czego zdolna jest kobieta, która kocha mężczyznę? Co zrobi mężczyzna z miłości do kobiety? Jak przejdą swój czas próby?

Informacja z tylnej okładki książki


Coraz częściej trafiała na znakomitych pisarzy polskich. Już wcześniej wspominałam Wam o Aleksandrze Tyl, Agacie Kołakowskiej i wielu innych pisarzach, którzy podbili mi moje serce. To dopiero mój początek przygody z polskimi autorami…

Bardzo się zatem ucieszyłam kiedy otrzymałam możliwość przeczytania a przede wszystkim zrecenzowania książki „Czas próby” Wioletty Sawickiej. Jest to pierwsza książka Pani Wioletty Sawickiej jaką przeczytałam. Z miłą chęcią powrócę do jej poprzednich książek, takich jak: „Będzie dobrze kotku”; „Dzień cudu” oraz „Wyspy szczęścia”.

Po przeczytaniu książki byłam trochę rozczarowana, że już skończyłam ją czytać. Nie to, że była krótka w treści. Wręcz przeciwne. Książka ma ponad 600 stron ale czytało mi się ją bardzo lekko i swobodnie. Styl Pani Wioletty jest cudowny i miły dla uszu i mojej wyobraźni. Nawet nie zauważyłam kiedy ją przeczytałam. Z miłą chęcią sięgnę po nią jeszcze raz, gdy będę chciałam powrócić do czegoś prawdziwego.

Pisarka rewelacyjnie pokazała typowe sytuacje życiowe. W książce są nim obarczeni Wiktor i Joanna. Miedzy innymi:

  • Rozwód.
  • Mąż nie chce dać rozwodu (w życiu bywa także na odwrót, że to kobieta nie chce dać).
  • Wykorzystywanie dziecka w sprawie rozwodowej. W książce to mąż Joanny, Tomasz, próbuję namącić małej dziewczynce w głowie, np. przez danie jej szczeniaka, gdy wcześniej nie chciał jej dać.
  • Hazard – utrata majątku. Pozostawienie rodziny w długach.
  • Prawdziwa miłość Wiktora i Joanny.
  • Wiktor po wyjściu z wiezienia nie ma łatwego życia. Tak też jest w rzeczywistości. Osoby, które wyszły z wiezienia nie mają łatwego startu. Wszyscy wtedy spostrzegają człowieka inaczej – źle.
  • Niespełniona miłość. Tym razem mowa o Marcie i Ludwiku, gdzie wojna ich rozdzieliła.
  • Walka o miłość z przeciwnościami losu.

Jak widać autorka skupiła się na czymś rzeczywistym, czyli na prawdziwym życiu. Uchwyciła je w najdoskonalszy sposób jaki można sobie wyobrazić. Podczas czytania, rozumiałam przesłanie „Kocham Cię, życie”. (Słowa Marty, która pomimo bolesnych ran nadal kochała życie i na głos wypowiadała te słowa.) Należy cieszyć się szczęście, mimo że wielokrotnie daje ono dam w kość. Ale czy życie miało by sens gdybyśmy nie mieli pod górkę? Myślę, że nie. Dlaczego? Jeśli napotykamy jakieś trudności w życiu, próbujemy z nimi walczyć, stajemy się silniejsi, odporniejsi na ból. Dzięki temu uczymy się radzić z życiem.

Moim zdaniem właśnie to pisarka chciała nam przekazać. Są łzy ale po łzach przychodzi uśmiech. Dlatego uważam, że książka jest genialna za swoje przesłanie. Od razu po przeczytaniu przestałam martwić się o wile spraw – pomyślałam „Muszę to na wszystko ogarnąć, mimo że jest ciężko. Ale co zrobić. Takie jest życie”.

Kochani z całego serduszka Wam polecam <3 a ja zabieram się za poprzednie książki pisarki 😀 

Czas nadrobić 🙂


Podstawowe informacje o książce 
Tytuł: Czas próby
Tytuł oryginalny:  –
Autor:  Wioletta Sawicka
Ilustracje: 
ISBN:978-83-8123-270-8
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2018