Dorośli,  Młodzieżowe

„Małe wielkie rzeczy” – Henry Fraser

Henry Fraser miał siedemnaście lat, kiedy w wyniku tragicznego wypadku w jednej chwili zmieniło się niemal wszystko.

Sparaliżowany od szyi w dół, Henry pokonał niewyobrażalne trudności, by znów móc korzystać z życia i nauczyć się nowego sposobu funkcjonowania. W swojej książce Henry pisze o tym, jak w wyzwaniach, które stawiało przed nim życie, zawsze odnajdywał jakiś dar; jak uczył się przyjmować i akceptować zły obrót spraw oraz doszukiwać się pozytywnych aspektów każdej sytuacji. Jego filozofia życiowa opiera się na założeniu, że każdy dzień może być dobry.

Małe wielkie rzeczy przemówią do każdego, kto zmaga się z jakimikolwiek przeciwnościami losu. To przepiękna opowieść o wdzięczności oraz sile tkwiącej w każdym z nas – sile, która pokona największe trudności.


Brak mi słów po tej książce. Nie sądziłam, że aż tak ona mną poruszy. Po przeczytaniu tej książki, mam dużo do przemyślenia.

Może zacznę od początku…

Głównym bohaterem jest siedemnastoletni Henry Fraser. Młody chłopak wraz z przyjaciółmi wyjeżdża na wakacje do Portugalii. Bardzo się ucieszył, że nie towarzyszą mu rodzice. Na początku było wszystko pięknie. Bezproblemowo. Wszystko się jednak zmienia, kiedy Henry ma wypadek i zostaje sparaliżowany od góry do dołu. Henry był sportowcem, więc to wydarzenie go załamało. Koniec z treningami. Koniec z chodzeniem. Kiedyś niezależny od innych, teraz jego nogami i dłońmi jest personel szpitala oraz rodzice.

Na samym początku opowiada jak wyglądało jego życie po wypadku z tygodni na miesiące. Życie dla niego było wtedy bardzo trudne, ale nie tylko dla niego. Henry widzi, że Mimo uśmiechów na twarzach bliskich to im także jest ciężko.

Podziwiam Henrego. Nie myślała ani trochę o poddawaniu się. Był jak lew, który ryczy, że nigdy się nie podda, bo kocha swoje życie. Myślę, że wielu ludzi powinno brać z niego przykład. Nie tylko chorzy, ale nawet ci zdrowi.  Nasz bohater ma wielką chęć do walki o życie. Walczy z całych sił i się nie poddaje.

Po przeczytaniu tej książki, miałam łzy w oczach. Chciałabym pomóc jakoś Henremu.

Jeszcze wczoraj narzekałam wszystkim, dookoła, że pewnie się nie dostanę na studia albo, że jak się dostanę to sobie nie poradzę. Aż do teraz. Dzisiaj skończyłam czytać książkę i muszę przyznać, że od razu dostałam takiej dziwnej energii. Energii, która motywuję mnie do działania i do tego bym nie myślała negatywnie. Muszę pozytywnie myśleć!

Małe wielkie rzeczy nie jest gruba. Jest to niewielkich rozmiarów książeczka. Jednak w tak niewielkiej książce, można odnaleźć tyle motywacji, tyle wzruszać, że aż serce się rozsypie.

Gdy nagle będę miała sytuacje, że będę w siebie wątpić to na 100 % Znowu sięgnę po tą książkę.

Polecam wszystkim książkę, Zarówno dla dorosłych i dla młodzieży.


Tytuł: Małe wielkie rzeczy
Tytuł oryginalny:  The Little Big ThingsOprawa
Autor:  Henry Fraser
Ilustracje: 
ISBN:  978-83-66071-15-5
Wydawca: Insignis
Rok: 2018