Dorośli

„Pęknięta korona” – Grzegorz Wielgus

Kraków, rok 1273.
Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji oraz Italii przeciwko katarom i waldensom. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski − Jaksa, pogrążony w dekadencji członek zasłużonego rodu Gryfitów, oraz Lambert z Myślenic, szlachcic drobnego znaku, a zarazem wybitny fechmistrz. Dawni kompani szybko natrafiają na ślady wiodące do ruin owianego złą sławą zamku Lemiesz. Poszukiwania zabójcy zostają jednak przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. W zgorzałym dworze pewnego magnata zostaje odkryte ciało zwęglonego rycerza – zginął w czasie odprawiania pogańskiego rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć.
Rozpoczyna się awanturnicza przygoda, prowadząca towarzyszy prosto w cień doliny mieczy. Teraz mogą ufać już tylko sobie nawzajem.

 


Uwaga! Krótka recenzja!

Kiedyś Wam wspominałam, że nie za bardzo lubię książki historyczne. Jednakże staram się być otwartą na wszystkie  gatunki literackie. Jestem z tego bardzo dumna, gdyż nie omija mnie dużo genialnych książek.

Przyznam się szczerze bałam się czytać „Pękniętą koronę”. Naprawdę. Myślałam „O mój Boże! Mam nadzieję, że dotrwam do końca”. Tak dotrwałam do końca. Powiem jeszcze więcej „Szkoda, że była tak cienka”. Zaledwie 239 stron. Pochłonęłam ją w jeden dzień. Z miłą chęcią czytałam tą opowieść. Dla tych co kochają historię to trochę się rozczarują. W książce występuję fikcja historyczna.

Bardzo rzadko się spotykam z kryminałem, który rozgrywa się w średniowieczu. Jest to po prostu rzadko spotykane. Według mnie, oczywiście! Książka mnie zachwyciła. Jestem nią wręcz zauroczona. Bardzo spodobało mi się prowadzenie śledztwa. Przyznajcie się – kto z Was nieraz zastanawiał się jak w tamtych czasach badano morderstwa, jak szukano przestępcy. Ja wielokrotnie się zastanawiałam.

Intrygowały mnie bohaterowie. Myślę, że autor wykonał kawał dobrej roboty. Mogłam wyobrazić sobie, dzięki opisom, całą rozgrywaną akcję powieści. Autor nawet mnie zaskoczył dokładnym opisem zwłok.

 

Już od pierwszej strony, nie można przestać czytać tej książki. Czułam się jakbym była w hipnozie. Nawet dzwonienie telefonu nie potrafiło mnie wyrwać z tej książki. A to naprawdę rzadkość. Prosty styl pisania autora jest fenomenalny. Wręcz znakomity. Z miłą chęcią przeczytałabym inne książki tego autora. Jak na razie tą książkę mogę położyć na moją mini domową biblioteczkę i cieszyć się, że mam ja w posiadaniu. Kto jeszcze jej nie czytał, to naprawdę polecam <3


Tytuł: Pęknięta korona
Tytuł oryginalny: 
Autor:  Grzegorz Wielgus
Ilustracje: 
ISBN:  978-83-62577-74-3
Wydawca: Initium
Rok: 2018