Dorośli

„Czarownice z Manningtree” – Beth Underdown

Mój brat, Matthew, zabił sto sześć kobiet, pisze Alice Hopkins na kartach swego dziennika. Jest rok tysiąc sześćset czterdziesty piąty. Młoda wdowa powraca do Manningtree, niewielkiej miejscowości w hrabstwie Essex, gdzie się wychowała i gdzie wciąż mieszka jej brat.
Wkrótce odkrywa, że jej dawny dom przestał być bezpiecznym miejscem. Matthew się zmienił, a po okolicy krążą dziwne plotki. Ludzie szepczą o czarach i wielkiej księdze, w której Mathew Hopkins zapisuje nazwiska czarownic.

Do czego doprowadzi jego obsesja? Jakiego wyboru dokona Alice znalazłszy się w samym sercu szatańskiego planu?

Inspirowana prawdziwą historią niesławnego Tropiciela Czarownic wstrząsająca debiutancka powieść Beth Underdown łączy fascynujący wątek historyczny z narracją, w której pobrzmiewają echa „Opowieści Podręcznej” Margaret Atwood, tworząc prawdziwie niepokojące doznanie literackie.


Czujecie już ten klimat jesienny. Jest to najlepszy czas na wygodne ułożenie się na sofie bądź fotelu, z gorącym kubkiem herbaty lub czekolady. Oczywiście nie mogłoby się obyć bez rewelacyjne książki do czytania. Oh… jak bardzo się cieszę, że książka „Czarownice z Manningtree” trafiły właśnie w ten okres jesienny. Musze się przyznać, że podczas tych upałów zbytnio czytanie jakoś mi nie szło.

Ale wracając do książki…

Moją uwagę przykuły pewne opinie. Mianowicie:

Powieść na miarę naszych czasów […] obnaża potworne bestialstwo polowań na czarownice.
~ „The New York Times”

 

Świetnie napisana debiutancka powieść historyczna Beth Underdown dobrze oddaje klimat siedemnastowiecznej Europy w kontekście procesów czarownic […] Prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy interesują się tym tematem.
~ „Publishers Weekly”

 

Ta trzymająca w napięciu lektura spodoba się miłośnikom powieści historycznych o czarach, a także tym, którzy cenią sobie prozę w stylu „Miniaturzystki” Jessie Burton, w której główna postać kobieca buntuje się przeciwko opresyjnym rolom społecznym i przeprowadza prywatne śledztwo na temat otaczających ją mężczyzn. Ze wszech miar godna polecenia.
~ „Library Journal”

 

Właśnie te opinie sprawiły, że bardzo mocno chciałam przeczytać „Prawdę i iluzję”. Stu procentowo zgadzam się się z wyżej napisanymi wypowiedziami.

  1. Naprawdę ukazuję ona bestialstwo jakie było w ówczesnych latach. To nie mieści się w głowie co się wtedy działo.
  2. W książce są opisane fakty historyczne. Więc w sam raz dla tych, którzy interesują się historią oraz w sam raz dla tych, którzy chcą po prostu dowiedzieć się co wtedy się działo.
  3. Książka trzyma w napięciu.Niekiedy już nie mogłam wytrzymać i chciałam krzyknąć „To jest rewelacyjne! Ale historia przerażająca!”

Głową bohaterką jest Alice, młoda wdowa. Wraca ona w rodzinne strony do brata. Od razu dostrzega ona, że jej brat zmienił się nie do opisania. Dostrzega również, że jej brat spotyka się z dziwnymi tajemniczymi ludźmi, którzy niepokoją Alice. W międzyczasie w miasteczku zaczynają krążyć pogłoski o czarownicach oraz o polowaniach na nich. Wszystko Alice spisuje w swoim notatniku. Jest to kobiecy punkt na bestialstwo mężczyzn w tamtych czasach.

Czarownice z Manningtree to naprawdę wstrząsająca historia o okrucieństwie. Przez przeklęte zabobony można było wpłynąć na człowieka, manipulować jego decyzjami. Sprawić by czuł lęk, obawę, nienawiść do drugiego człowieka. Książka jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Pisarka oprócz faktów, stworzyła do tego historię godną podziwu. Potrafiła wpleść w te fakty swoją wymyślona historię.

Nie jest to na pewno książka, pełna zwrotów akcji czy pełna nadziei i miłości książka. Nie. Nie spodziewajcie się tego po tej książce. Ona nie jest z tego typu książek. Tym razem mamy do czynienia z książka, która wielokrotnie sprawi, że nie będzie się chciało wierzyć, że będzie się Wam zdawało to niedorzeczne. Jednak fakty, którymi kierowała się pisarka to prawda. Oczywiście zgadzam się z opinią, że książka toczy się zbyt wolno. Ale właśnie o to chodziło. Podczas czytania wielokrotnie miałam czas na przemyślenia. Na Analizę tego co się działo w książce.

 

Polecam. Bardzo!

 


Tytuł: Czarownice z Manningtree
Tytuł oryginalny:  The Witchfinder’s Sister
Autor:  Beth Underdown
Ilustracje: 
ISBN:  978-83-8123-316-3
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2018